Yukarı
Image Alt

Ekim Ayı Veli Önerileri

BATIKENT YÜKSELİŞ KOLEJİ REHBERLİK SERVİSİ EKİM AYI VELİ ÖNERİLERİ

AYIN CÜMLESİ: Çocukların ebeveynlerinden duyacakları bu tarz cümleler onların mutlu, davranışlarında daha motive ve cesur olmasına yardımcı olabilir.

“Yüzüne her baktığımda çok mutlu oluyorum.”

 

AYIN SORUSU: Çocukların duygu durumunu daha iyi anlamak ve destekleyebilmek için bu tarz sorular sorabilir ve onun iç dünyasına yönelik ipuçlarını yakalayabilir; böylece yaklaşım tarzınızı güncelleyebilirsiniz.

“Bir özel gücün olsaydı nasıl bir gücün olsun isterdin?”

 

AYIN POZİTİF İLETİŞİMİ: Çocuklarımıza kurduğumuz cümlelerin etkisi sandığımızdan çok daha etkilidir. Bu sebeple aynı mesajı farklı biçimde verebilmemiz durumu oldukça değiştirecektir.

 

Olumsuz Cümle

“İşim var, sonra oynarız.”

 

Olumlu Cümle

“Ben de seninle oyun oynamak için sabırsızlanıyorum. Şimdi bir işim var, işim bittiğinde oynayalım.”

 

AYIN KİTAP ÖNERİSİ: DİJİTAL ÇOCUK-Prof. Dr. Kemal SAYAR-Sezin BENLİ

Vaktiyle anne ve babalarımız bizi sokaktan toplamakta zorlanıyordu, şimdilerde biz çocuklarımızı ekran başından almakta zorlanıyoruz. Covid-19 pandemisinin dünyayı kasıp kavurduğu karantina günlerinde çocuklarımız iyiden iyiye ekrana bağlandılar. Sebepleri ne olursa olsun çocuklarımızın ekran başında geçirdikleri süre birçoğumuzu endişelendiriyor. “Bilgisayar bağımlılığı”, “internet bağımlılığı” gibi kavramları duydukça kendi çocuklarımız için korkuyoruz. Gözünü ayırmadığı ekranlarda karşılaşabilecekleri görüntülerden, uygunsuz kişilerden, uğrayabilecekleri tacizden ve daha pek çok şeyden korkuyoruz. Onlar için ne yapabiliriz? Kendimizi ve onları ekranların büyüsünden nasıl alıkoyabiliriz? Ekran üzerinden gelen yeni zorluklar nelerdir ve onlarla nasıl baş edebiliriz?

Bu kitap anne babalar için bir rehber.

Aynı zamanda dijital dünyadan çıkıp gerçek dünyaya birlikte adım atmanız için bir çağrı. Mutluluğun ‘ekranlarda’ değil birbirimizin yüzüne bakmakta saklı olduğuna dair bir hatırlatma.

 

AYIN FİLM ÖNERİSİ: ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ- PETER WEİR