Yukarı
Image Alt

Oxford Big Read Yarışması

Değerli anne ve babalar

Oxford University Press Türkiye ekibi olarak Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı okuma yarışması Oxford Big Read‘in yıllar boyunca yaşadığı gelişim ve artan katılımı bizleri bu yıl da çok heyecanlandırıyor.

 

Her yıl artan başvuru sayıları ile büyüyen ilgi karşısında süreçte pek çok iyileştirme yapmamız gerekti. Geçtiğimiz yıl başvuru sürecini dijitalleştirme ile başladığımız yenilikleri çeşitlendirmeye ve derinleştirmeye devam ediyoruz.

 

Geçtiğimiz yıldan beri içinde yaşadığımız pandemi koşulları sebebiyle hem öğrencilerimize fırsat eşitliği tanımak hem de başvuru sürecini kolaylaştırmak adına, bu yıl velilerimizi de yarışmaya dahil ettik. Tek rount olarak düzenlediğimiz on birinci Oxford Big Read yarışmamıza bu yıl hem öğretmenlerimiz hem de velilerimiz kaydolarak öğrencilerinin yarışmaya katılmasını sağlayabilirler.

 

Tüm dünya gibi bizlerin de hayat tarzını değiştiren süreçte yaşadıklarımızdan hareketle, bu yılki temamızı “Read at Home, Dream at Home” olarak belirledik: Amacımız, keyif için okuma alışkanlığını öğrencilerimize aşılayabilmek, evlerinde kalıp uzaktan eğitime devam edecekleri bu dönemde onları

   • evrensel yetkinliklerle donatırken,
   • yaratıcılıklarını kullanmaya teşvik ederek,
   • özgüvenlerini inşa etmelerine ve sağlamlaştırmalarına yardımcı olmaktır.

 

Bilindiği gibi günümüzde başarı öncelikli olarak bireylerin kendinden emin, empati yeteneği yüksek ve kendini gerçekleştirmeye istekli olmaları ile tanımlanıyor. Bu yüzden bizler de öğrencilerimize çevrelerine yapıcı eleştiri ile faydalı olabilen, objektif düşünebilen, sorumlu birey olmaları için yardımcı oluyoruz. Bu bağlamda kendilerini

   • İletişim işbirliği,
   • Yaratıcılık ve eleştirel düşünme,
   • Kültürlerarası yetkinlik ve vatandaşlık,
   • Duygusal öz-düzenleme ve iyilikle
   • Dijital okur yazarlık

başlıklarında beş kümede topladığımız bu evrensel yetkinliklere yönelerek, öğrencilerimize İngilizce sınıflarında gerçek hayata taşıyabilecekleri becerileri kazandırmaya çalışıyoruz.

 

On birinci yılımızda gerçekleştirdiğimiz süreç iyileştirmeleri ve yenilikler ile mevcut duruşumuzu güçlendirerek, eğitim ve öğretim ile ortak geleceğimizin şekillenmesinde söz sahibi olmaya devam ediyoruz. Dileriz ki bu yıl da her zaman olduğu gibi destekçimiz olmaya devam edersiniz.

 

Yarışmayla ilgili detaylı bilgiye bigread.oxford.com.tr internet sitemizi ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.