Yukarı
Image Alt

Okula Dönüş Yolunda Öğretmenlerimizle İletişim

12 Ekim 2020 tarihiyle beraber ilkokulumuzda 1. Sınıflarımızın yanında 2, 3, 4. Sınıflarımız da öğretmenleriyle yüz yüze buluşacaklar. Bu buluşma tam zamanlı olmamakla birlikte bir bölümü de online olarak devam edecek. Bu dönemde çocuğun, ailenin yaşadığı kaygı ve sorunların yanında öğretmen ile ilişkileri sürecin en sağlıklı şekilde gidebilmesi için olmazsa olmazlardan. Peki veli olarak öğretmen ile ilişkilerimizde nelerin farkında olmalıyız?

  • Veli olarak yaşadığımız endişeleri öğretmenlerimizle kurduğumuz sağlıklı ve seviyeli bir iletişim ile sürdürerek azaltabiliriz. Ancak bu sağlıklı ve seviyeli iletişimde zorunlu olarak online eğitimde yönünü farklılaştıran saat ve zaman kavramları öğretmenlerimizle beraber belirlenmeli, gizli bir anlaşma halini almalıdır. Yani öğretmenler çocukların eğitimini ve korunmalarını sürdürürken sizlerle her an her dakika telefon ya da online süreçte iletişimde olamazlar.

 

  • Öğretmenle ne zaman, nasıl iletişim kurabileceğinizi önceden görüşmeli ve bu çerçevede görüşmeleri planlamalıyız.

 

  • Bu dönem sürecin nasıl olacağına ilişkin bilgileri; sürecin işleyişini, eğitimin süresi ve şeklini, ödev ve takip gibi konuları öğrenmelisiniz.

 

  • Pandemi döneminde fazlaca gözlemleme fırsatı bulduğunuz çocuklarınızla ilgili yaşadıklarınızı, değişen ilgilerini, sorunlarını ya da çözümlerinizi çocuklar okula gelmeden mutlaka öğretmeniyle paylaşmalısınız.

 

  • İşleri en iyi şekilde yapmaya çalışan öğretmenlerin de endişeli olabileceklerini hatırlamalı, onların da desteğe ihtiyacı olduğunu unutmamalı.

 

  • Öğretmen için de zor ve riskli bir dönem olduğunun farkında olarak, sorunlarınızı, sorularımızı iletirken takdir ve teşekkür edilmenin de öğretmenlerimizi bu süreçte mutlu edeceği ve ekstra motive edeceği unutulmamalıdır.

Batıkent Yükseliş Koleji Rehberlik Birimi