Yukarı
Image Alt

Ocak Ayı Veli Önerileri

BATIKENT YÜKSELİŞ KOLEJİ REHBERLİK SERVİSİ OCAK AYI VELİ ÖNERİLERİ

AYIN CÜMLESİ: Çocukların ebeveynlerinden duyacakları bu tarz cümleler onların mutlu, davranışlarında daha motive ve cesur olmasına yardımcı olabilir.

“Her denemede daha iyi oluyorsun. Böyle sabırla çalışmak sana çok yakışıyor.”

 

AYIN SORUSU: Çocukların duygu durumunu daha iyi anlamak ve destekleyebilmek için bu tarz sorular sorabilir ve onun iç dünyasına yönelik ipuçlarını yakalayabilir; böylece yaklaşım tarzınızı güncelleyebilirsiniz.

“Dünyanın en tuhaf dükkanını açsaydın o dükkanda ne satardın?”

 

AYIN POZİTİF İLETİŞİMİ: Çocuklarımıza kurduğumuz cümlelerin etkisi sandığımızdan çok daha etkilidir. Bu sebeple aynı mesajı  farklı biçimde verebilmemiz durumu oldukça değiştirecektir.

 

Olumsuz Cümle

“Bir daha böyle bir şey yapma!.”

 

Olumlu Cümle

“Bu davranışın hakkında konuşmamız gerekiyor. Bir arkadaşın böyle bir şey yapsaydı, senin onun hakkındaki düşüncen nasıl olurdu?.”

 

AYIN KİTAP ÖNERİSİ: ÇOCUKLAR NASIL BAŞARIR?-Mümin Sekman -Bahar ERİŞ

Evlenmeden önce çocuk yetiştirmekle ilgili altı teorim vardı. Şimdi altı çocuğum var ve hiç bir teorim yok!” demişti şair John Wilmot.
Çocuk gelişimi yazarı Adel Faber de itiraf etmişti: “Kendi çocuklarım olmadan önce harika bir anneydim!”
Tüm bunlar ne anlama geliyor? Dünyadaki değişim hızı, çocuk yetiştirme tekniklerinde gelenekten köklü bir kopuş yarattı. Sezen Aksu deyişiyle, artık “bildiklerimiz çektiklerimize yetmiyor.”
Bu kitap çocukların başarısına dair en can alıcı sorulara, yeni nesil bilimsel cevapları anlatıyor.
Çocuklara mücadele gücü nasıl kazandırılır? Başarı baskısı yapmadan, çocukların başarı istekleri nasıl kışkırtılır? Çocuğun mutluluğu ile başarısı arasındaki optimum denge nasıl kurulur?

Pandemi sürecinde yaşam boyu öğrenmenin sürdüğünü ve ne kadar gerekli olduğunu daha da iyi kavradık.

Özellikle çocuk yetiştiren ya da yetiştirmesine katkıda olan bireyler olan bireyler olarak zaman zaman kendimizi çıkmazda ve zor durumda hissedebiliyoruz. Bu  zamanlar tam da yeni öğrenmelere ihtiyaç  duyduğumuz ve bizi geliştirecek zamanlar. Bu doğrultuda bu ay için okuma önerimizi, severek ve en yüksek faydayla okuyabilmemizi dilerim.

 

AYIN FİLM ÖNERİSİ: 3 IDIOT

3 İdiot filöinde Rancho Chhanched, Farhan Qureshi ve Raju Rastogi Hindistan’ın en önemli okulunda mühendislik okuyan ve okulun yurdunda aynı odada kalan üç öğrencidir. Raju ailesini fakirlikten kurtarma gibi bir ideale sahipken Farhan ailesinin isteği doğrultusunda bu bölümü seçmiştir. Rancho ise makinelere duyduğu tutku nedeniyle mühendis olmayı istemektedir. Bu üçlü ve profesörleri Viru arasında yaşananlar, dostluk kavramını beyaz perdeye yansıtırken eğitim sistemini de sert ve eğlenceli bir şekilde eleştirir niteliktedir.