Yukarı
Image Alt

Aralık Ayı Veli Önerileri

BATIKENT YÜKSELİŞ KOLEJİ REHBERLİK SERVİSİ ARALIK AYI VELİ ÖNERİLERİ

AYIN CÜMLESİ: Çocukların ebeveynlerinden duyacakları bu tarz cümleler onların mutlu, davranışlarında daha motive ve cesur olmasına yardımcı olabilir.

“Çok eğlenceli oyunlar buluyorsun, oyun oynarken harika görünüyorsun.”

 

AYIN SORUSU: Çocukların duygu durumunu daha iyi anlamak ve destekleyebilmek için bu tarz sorular sorabilir ve onun iç dünyasına yönelik ipuçlarını yakalayabilir; böylece yaklaşım tarzınızı güncelleyebilirsiniz.

“Gördüğün bir rüyayı herkese izletebilseydin hangi rüyanı izletirdin?”

 

AYIN POZİTİF İLETİŞİMİ: Çocuklarımıza kurduğumuz cümlelerin etkisi sandığımızdan çok daha etkilidir. Bu sebeple aynı mesajı  farklı biçimde verebilmemiz durumu oldukça değiştirecektir.

 

Olumsuz Cümle

“Beni herkesin ortasında utandırıyorsun.”

 

Olumlu Cümle

“Bu davranışın beni üzdü, Hadi birlikte sadece ikimizin olacağı bir yere gidip daha farklı ne yapabileceğimizi düşünelim.”

 

AYIN KİTAP ÖNERİSİ: VAR MISIN? -Doğan CÜCELOĞLU

Pandemi sürecinde yaşam boyu öğrenmenin sürdüğünü ve ne kadar gerekli olduğunu daha da iyi kavradık.

Özellikle çocuk yetiştiren ya da yetiştirmesine katkıda olan bireyler olan bireyler olarak zaman zaman kendimizi çıkmazda ve zor durumda hissedebiliyoruz. Bu zamanlar tam da yeni öğrenmelere ihtiyaç  duyduğumuz ve bizi geliştirecek zamanlar. Bu doğrultuda bu ay için okuma önerimizi, severek ve en yüksek faydayla okuyabilmemizi dilerim.

 

AYIN FİLM ÖNERİSİ: KEFERNAHUM