Yukarı
Image Alt

Ara Tatili Nasıl Değerlendirelim?

Yeni eğitim ve öğretim yılımızın çeşitli kademelerimizde zaman zaman online zaman zaman yüz yüze olarak devam eden yoğun bir dönemi geride bıraktık. Kısa bir sürede olsa bu ara tatilde; sınav, teneffüs, online ders kavramlarından uzak kalacağız. Bu tatili hem keyifli geçirmek hem de öğrenme kaybı yaşamamak için neler yapmalıyız?

  • Tatil zihnimizin ve bedenimizin dinlenmesi için ihtiyacımız olan bir dönemdir. Tatil demek hiçbir şey yapmadan uyumak, hiçbir şey yapmadan oturmak anlamına gelmemeli. Bazıları için tatil, bilgisayar başında, televizyon başında zaman geçirmek anlamına gelebiliyor. Ne kadar bu durum sizi yormuyor gibi görünse de bu durumda bir dinlenme değil aksine zihinsel yorgunluk ortaya çıkıyor.

 

  • Tatil döneminde ortaya çıkan geç yatmalar da sizleri olumsuz etkileyen etkenler arasındadır. Başlarda sizlere güzel gibi görünen bu eyleminizin olumsuz etkilerini okul açıldıktan sonra uyanmakta zorlanmalarınızda ve derslerdeki uykulu halleriniz ortaya çıktığında görebilirsiniz.

 

  • Tatil dönemi eksik konularınızı tamamlamak adına çok güzel bir fırsattır. Eksiklerinizi belirleyin ve o konular üzerine yoğunlaşın. Eksikleri belirlemede deneme sonuçlarından yararlanabilirsiniz.

 

  • Kitap okumaya karşı ilgisi olmayan öğrencilerin kalıcı başarılar yakalaması çok güç. Böyle bir alışkanlığa sahip olmayan öğrenciler için tatil bulunmaz bir fırsat. Bundan dolayı kitap okumak, iyi bir tatil programının olmazsa olmazlarındandır.

 

  • Zaman zaman derslerdeki yoğunluktan dolayı ailenizle verimli zaman geçiremeyebiliyorsunuz. Tatilde ailenizle zaman geçirmeyi ihmal etmemeli onlarla sohbet etmeli hatta tüm aile bireylerinin katıldığı eğlenceli ve eğitici oyunları oynayabilirsiniz.

 

  • Tatilde ilk dönemin yorgunluğunu atmak, bedeninizi dinlendirmek ve zihninizi bir nebze olsun rahatlatmak da çalışmak kadar önem taşıyor.

 

  • Tatil programınıza; sevilen ve zararsız televizyon programlarının izlenmesi, arkadaşlarla sosyal mesafe kurallarına uygun olarak bir araya gelinip ortak aktiviteler yapılması, hobilere daha çok zaman ayrılması gibi zevk alınacak bir takım aktiviteleri de eklemeli; ancak tüm bunları yaparken ölçülü davranmalısınız.

Mutlu, keyifli ve verimli bir tatil geçirmeniz dileğiyle…

Batıkent Yükseliş Koleji Rehberlik Birimi